O pamiątkach ślubnych słów dużo

Cześć i hej wszystkim. Wraz ze świeżo upieczoną małżonką niedawno otrzymaliśmy film z naszego dnia zaślubin. Minęło prawie pół roku, a my dopiero otrzymaliśmy materiał wideo. To wydarzenie sprawiło, że postanowiłem napisać słów dużo na temat pamiątek z tego dnia, z dnia zaślubin. Sam nie wiem dlaczego tak jest, skąd się to bierze, ale ludzie mają zapisaną naturalną potrzebę wspominania, archiwizowania przeszłości. Chociaż jakby się tak głębiej nad tym zastanowić, to ciekawe, czy ta potrzeba faktycznie jest naturalna, czy wyuczona. Ale nie o tym chciałem. Chciałem o zaspokojeniu tej potrzeby archiwizacji. Bo ja jestem dziwnym typem, takim bardzo. Nie odczuwam bowiem potrzeby archiwizacji mojego życia. Kiedyś, za młodu i w szczeniackim czasie faktycznie lubiłem dokumentować każdy dzień, opisywać, dodawać zdjęcia i archiwizować wszystko co robię dla potomnych.

Potem dorosłem i ta potrzeba stała się o wiele mniejsza. Właściwie zniknęła całkowicie, gdy zdałem sobie sprawę jak dzisiaj wszyscy biegną, jak niewielkie znaczenie ma poszczególna jednostka w dobie globalizacji oraz jak pozornie niewiele może zmieniać jedna osoba na tym świecie. Archiwizacja w takim przypadku staje się totalnie bezsensowna, bo przecież kto i kiedy będzie oglądał te wszystkie zdjęcia, filmy, zatrzymywał się, żeby przypomnieć sobie jak to było. Byłem przekonany, że to nikomu do niczego potrzebne nie jest i życie trzeba przeżywać, w każdym momencie, w teraźniejszości, bez zbytniego powrotu w przeszłość i wybiegania przyszłość.

Później dorosłem jeszcze bardziej. I chociaż nadal nie rośnie mi zarost mimo zbliżającego się późnego wieku, uświadomiłem sobie, że tradycja i korzenie w dzisiejszej kulturze są niezwykle, ale to tak bardzo niezwykle ważne. To właśnie te korzenie i ta tradycja nadają sens naszej cywilizacji, kształtują ją i pozwalają jej trwać i nieustannie się rozwijać. Tradycja i korzenie są jednak często bardzo bagatelizowane i wszystko zmienia się z biegiem czasu. Zapis teraźniejszości pozwala przypomnieć sobie o fundamentach, podstawach naszego życia i tradycji, kulturze, rzeczach które przemijają, a ich znaczenie w życiu wciąż jest ogromne. To wszystko sprawiło, że zrozumiałem jak duże znaczenie ma TEN JEDEN DZIEŃ w życiu każdego człowieka. Tyle słów, tak dużo słów tylko po to, aby opisać Wam, że w końcu zrozumiałem znaczenie jednego dnia w życiu większości ludzi. Absurd, prawda?

Mimo zwiększającej się liczby rozwodów, to i tak większość z nas bierze ślub tylko raz w życiu. A na pewno ten jeden raz w życiu jest tym najważniejszym i najpiękniejszym dniem młodości, nie dlatego, że jest to akurat ślub, ale dlatego, że jest to dzień, w którym towarzyszy nam najwięcej emocji, uczuć i uniesień. I to sprawia, że warto w tym dniu pokusić się o wyjątkową pamiątkę. Podobnych dni przez całe życie jest jeszcze kilka, ale w większości przypadków to właśnie dzień ślubu jest dniem, który zmienia nasze życie, stawia je w innym świetle, zmienia kierunek drogi życiowej i bezdyskusyjnie najmocniej wpływa na rzeczywistość, która nas otacza. To właśnie te powody sprawiają, że do zdjęć, czy filmu ślubnego wraca się najczęściej.  Chcemy mieć możliwość powrotu do tych emocji, chwili, nastrojów, które wtedy nad nami panowały.

Wszystkie te zdania, które dzisiaj piszę i przekazuję Wam, uświadamiają mi, jak ważne jest dobre upamiętnienie dnia zaślubin.

Nie widziałem o tym, dopóki sam tego nie przeżyłem, dopóki sam nie przeszedłem tego procesu i nie poznałem zmian zachodzących w moim życiu.

Naturalnie wszyscy mamy nieco inne perspektywy, jednak sedno się nie zmienia. Zdjęcia ślubne i film ślubny pozwalają nam pamiętać o tych momentach, które uciekają w natłoku myśli i zdarzeń dziejących się w tak krótkim czasie. Z całej doby wypełnionej pozytywną energią i pięknymi chwilami selekcjonujemy w pamięci tylko te wspomnienia, które osobiście uważamy za najistotniejsze. Nasze mózgi filtrują te informacje, nadają im różne znaczenia, a to często odbija się na zapamiętywaniu danych chwil w różny sposób.

Jestem dumny z tego, że nie musiałem wybierać między kamerzystą, a fotografem, między takim wystrojem, a takim. Jestem dumny z tego, że mogłem decydować o wszystkim, co było dla mnie istotne w tym dniu. Tym bardziej cieszę się, że cały ten dzień został doskonale upamiętniony i zapisany w mojej świadomości oraz na zdjęciach i filmie. Ale film i zdjęcia to nie wszystko. Oprócz tych cyfrowych wersji pamiątek, do pudełeczka wspomnień trafiła księga gości zawierająca życzenia od najbliższych, kilka najfajniejszych prezentów oraz drobnostki, które tworzyły atmosferę tego dnia. To naprawdę niezwykle fajne, mieć możliwość zapisania na kartach historii swojego dnia.

Przez te wszystkie słowa, chcę powiedzieć, że mam nadzieję, że moje dzieci, wnuki i prawnuki, będą mogły zobaczyć jak to się zaczęło, jak zapoczątkowało się ich życie dzięki decyzjom dwojga ludzi. Wraz z żoną postanowiliśmy iść przez życie razem, tworzymy codziennie naszą rzeczywistość, dajemy życie i wychowanie naszym potomkom. Przekazujemy im naszą wiedzę o kulturze, sposobie życia, możliwościach, które daje im świat, a do tego możemy pokazać im kawałek rodzinnej historii. Czy to nie jest cudowne?

Pomyśleć, że tyle słów może powstać wyłącznie dzięki jednej chwili nostalgii. Dzięki!
Kończę i idę raz jeszcze wspomnieć ten cudowny dzień. Trzymajcie się i pamiętajcie, że lepiej wypić mniej wódki, ale zainwestować w super pamiątkę!

Podobne wynurzenia osobiste możecie znaleźć na blogu fotograficznym ptecco, a tutaj pozwolę sobie już na ograniczoną prywatę i coraz więcej merytorycznych i sensownych tekstów dotyczących wyłącznie filmowania ślubów. Niechaj pełna moc będzie z Nami! 🙂

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *