Ogromne cześć i czołem!

Tym tekstem, pierwszym i najmniej ciekawym, dotyczącym strony, chciałbym przedstawić siebie oraz witrynę, na której zamierzam publikować ciekawe informacje z zakresu wideofilmowania – przede wszystkim ślubów. Na samym początku pozwolę sobie przedstawić siebie.

Dawno temu zainteresowałem się fotografią. Przez jakiś czas robiłem zdjęcia, tworzyłem jakieś niestworzone jeszcze obrazki, a satysfakcję sprawiało mi pokazywanie zdjęć rodzinie, uśmiechnięcie się i drobna publikacja na jakimś blogu fotograficznym, czy coś takiego. Po pewnym czasie zainteresowania i umiejętności zaczęły się naprawdę mocno rozwijać. Codziennie potrafiłem stworzyć coś, co mnie samego zdumiewało i nie wierzyłem, że tak się da, coś takiego zrobić. Rozwój w branży fotograficznej pozwolił mi po pewnym czasie zainteresować się filmem. Ale do tego jeszcze dojdę. Pierwsze szkolenia oraz szlify w branży ślubnej zdobywałem fotografując. Jak większość z nas, którzy zaczynali – dobra cena, średniej jakości usługa, z której Młode Pary były zadowolone – dostawały coś w dobrej cenie, decydowały się na fotografa, mówiąc mi w prost, że gdyby nie dostali tak dobrej oferty, fotografa na ich ślubie by nie było.

Fotografując od czasu do czasu, zacząłem zauważać, że branża ślubna ma pewne deficyty. Są dziedziny, w których nie ma naprawdę dobrych specjalistów. Taką dziedziną było wtedy filmowanie. Marzenie o rozdzielczości Full HD, o kamerach ze zmienną optyką, które na tamte czasy były dostępne wyłącznie wąskiemu gronu filmowców, a w Polsce naprawdę było praktycznie niemożliwe, aby taką kamerę zdobyć. Wynajem nie wchodził w grę, bo koszty przewyższyłyby jakiekolwiek przychody ze ślubu. W tamtym momencie postanowiłem zainteresować się filmowaniem. Wbrew pozorom okazało się to całkiem proste, przynajmniej w podstawowym zakresie. Kilka książek, literatura o prowadzeniu obrazu, ruchu kamery, sposobach kompozycji filmu itd. pozwoliło mi stworzyć mój pierwszy film. Film, dzięki któremu udało się rozwinąć działalność filmową, a fotografii pozwolić istnieć wyłącznie w wymiarze konkretnych zainteresowań, fotografowania tylko wtedy, gdy tego chcę i czuję, że mogę fotografować.

Branża filmowa pozwoliła mi uczyć się w praktyce. Mam trochę bardziej, niż podstawową wiedzę w zakresie filmowania ślubów i chciałbym się z nią podzielić. Filmowanie jest tematem, w którym tak naprawdę bardzo ciężko się rozwijać. Większość wiedzy jest poukrywana wśród ludzi, mało kto dzieli się swoim doświadczeniem i rozwiązaniami. Większość takich rzeczy zamykana jest szczelnie w studiach filmowych. Ma to ogromny sens, ponieważ filmowanie ślubów w przeciwieństwie do fotografii ślubnej jest mocno skalowalne. Od samego początku, filmowanie to proces przynajmniej 3 etapowy. Dotyczy bowiem określenia działalności i sprzętu do niej potrzebnego, wykonania usługi w określonym działaniu, a na końcu przygotowanie filmu do oglądania poprzez montaż. Można byłoby dodać do tego jeszcze aspekty dotyczące tworzenia firmy, promocji, przedstawienia treści klientom, itd. jednak uważam to za mniej istotne. Tak czy inaczej fotografię zazwyczaj wykonuje fotograf, a klienci oczekują od niego jego wizji, jego artystycznych umiejętności, od kamerzystów już oczekuje się poprawnie, solidnie stworzonego filmu.

Skąd się bierze ta różnica? Przydałoby się stworzyć w tym temacie osobny tekst, który rozjaśni tą kwestię jak najbardziej.

Wracając do tematu i przedstawienia strony oraz mojej osoby – mam nadzieję, że ta witryna okaże się bardzo pomocna dla wszystkich, którzy szukają informacji o kamerzystach, o sposobie filmowania oraz o tym, w jaki sposób odróżnić porządnego filmowca, od kamerzysto-ziutka. Mam również nadzieję, że osoby z branży również zainteresują się tą stroną i podłączą się czasem do dyskusji, albo nawet wyrażą swoje zdanie!

Trzymajcie się!

Może Ci się również spodoba