Sprzęt, a jakość filmu ślubnego

Czy sprzęt, jakim nagrywają filmowcy faktycznie ma tak duże znaczenie dla ostatecznego wyglądu filmu, jak wszyscy mówią i piszą? Wszystko zależy od punktu widzenia i podejścia do tego tematu. Mimo technologii, które posiadamy, nie każdy jest w stanie rozróżnić technologię 4K od Full HD, czy HD. Nie mówiąc już o tym, że czasami ludzie nie są w stanie zauważyć różnicy między jakością filmu DVD, a Full HD.

Na szczęście my, w naszej działalności wychodzimy z założenia, że klientom trzeba mówić jakie są fakty, a nie ślepo namawiać ich do skorzystania z naszej usługi. Realizujemy materiały w rozdzielczości Full HD i pokazujemy klientom różnicę między jednym materiałem, a drugim. Niestety zdalnie jest to bardzo trudno zrobić, jednak jeżeli masz dobry monitor – obejrzyj sobie jakiekolwiek nagranie na youtubie w jakości Full HD, a później zmień tą jakość na 720. Oglądaj materiał na pełnym ekranie i przekonaj się, czy nie widzisz różnicy. My widzimy, dlatego w chwili obecnej przekonujemy do tego, że sprzęt ma znaczenie!

Ale nie dajmy się zwariować. Technologia pozwala nam już na realizację materiałów w standardzie 4K. Nie jest to jednak populary standard ze względu na brak telewizorów 4K w przystępnych cenach, które mogliby nabywać nasi klienci oraz widzieć różnicę między jednym materiałem, a drugim. Na chwilę obecną jestem przekonany, że jakość wyświetlania oraz nagrania materiału FHD jest w zupełności wystarczalna i długo jeszcze nie zostanie przekroczona ta granica standardu na rynku. Sprzęt do nagrywania w tej technologi jest nadal drogi, jednak jestem całkowicie przekonany, że to 4K będzie krokiem na przód. Moglibyśmy w tym miejscu przywołać z pamięci taki BOOM na filmy 3D, jednak moim zdaniem jest całkowicie nieadekwatny. 3D bowiem jest technologią mało praktyczną i wymagającą od twórców oraz odbiorców zbyt dużego zaangażowania, niż dotychczas w produkcji 2D.

Miałem jednak popisać na temat sprzętu i jakości filmu – ślubnego, żeby była jasność. Sprzęt ma znaczenie. Co ciekawe, najmniejsze znaczenie przy całości sprzętu potrzebnego do realizowania reportaży ślubnych ma według mnie rozdzielczość nagrania. W obecnym czasie Full HD jest całkowicie wystarczającą rozdzielczością, która spełnia wszystkie oczekiwania klientów. Znaczenie ma jednak rodzaj zastosowanego sprzętu oraz akcesoriów, które ułatwiają i poprawiają jakość pracy. Mam na myśli stosowanie podczas reportaży kamer z wymienną optyką, bądź nieco starzejącą się już praktykę filmowania lustrzankami – filmowanie DSLR. W tym miejscu chciałbym rozbić moją myśl na dwie, albo i trzy części, ponieważ wszystkie wspomniane zagadnienia wymagają zdecydowanie bardziej szczegółowej analizy.

Kamera z wymienną optyką – obecnie ceny kamer z wymienną optyką są w zasięgu większości filmowców, którzy zajmują się swoją pracą profesjonalnie i zależy im na tworzeniu faktycznie solidnych jakościowo filmów. Takie kamery pozwalają realizować obrazy o bardzo dużej plastyce i z bardzo fajną głębią ostrości, co wpływa pozytywnie na sam wygląd obrazka i jego odbiór przez oglądającego. Najważniejszym faktem jest to, że to kamery(!), to sprzęty stworzone do realizacji projektów filmowych. Przygotowane pod pracę w warunkach filmowych, posiadają wiele funkcji, których z samej zasady nie posiadają w sobie aparaty cyfrowe.

Filmowanie DSLR staje się już nieco przestarzałe. Pisząc filmowanie DSLR mam na myśli stosowanie wyłącznie aparatów do realizacji zleceń filmowych. Uważam tak, ponieważ fakt – aparaty mogą dawać świetny obrazek, często wyposażane są w super funkcje autofocusa, które ułatwiają pracę, jednak… to nadal aparaty. Ich ograniczenia często utrudniają mocno pracę podczas reportaży ślubnych, które jak wiadomo są wielogodzinnymi nagraniami, przedstawiającymi często sytuacje, których nie wolno pominąć! Realizacja ślubu przez jednego filmowca przy pomocy aparatu jest praktycznie niemożliwe. Ograniczenia w długości nagrywania, czy bardzo wymagająca, szybka praca z AF i wieloma innymi czynnikami sprawiają, że jedna osoba nie jest w stanie złożyć z tego ciekawego, fajnego materiału. DSLR doskonale nadal sprawdza się na innym rynku, przy nagrywaniu materiałów zdecydowanie krótszych i bardziej kontrolowanych niż śluby / wesela. I tutaj warto przejść do kolejnego elementu – akcesoriów.

Realizacja reportażu ślubnego, bez wykorzystania rekorderów dźwięku, profesjonalnych mikrofonów, wszelkiego akcesoriów potrzebnych do stabilizacji, tj. statywy, slidery, flycamy, glidecamy, itd. dodatkowego oświetlenia, tj. panele świetlne to rzecz możliwa, jednak nie chciałbym oglądać takiego filmu ze swojego wesela. Jakość nagrania to nie tylko rozdzielczość. Akcesoria stanowią tutaj o istocie filmu. Pozwalają stosować gładkie ładne przejścia, gwarantują dobry i solidny dźwięk oraz odpowiednio oświetlony obraz. Akcesoria tak naprawdę stanowią o tym, czy film będzie się dobrze oglądało, czy materiał zostanie zrealizowany co najmniej poprawnie. Oczywiście we wspomnianych aspektach istotny jest również montaż, ale to sprawa na zupełnie inny artykuł.

Tymczasem zahaczyłem o temat sprzętu. Określiłem jasno swoje stanowisko i słowem podsumowania dodam, że filmowanie ślubów to branża, w której bardzo szybko wszystko się zmienia. Żeby nadążyć za konkurencją, technologią i sposobem realizacji filmów trzeba mocno się starać. Lubię to co robimy i sprawia mi frajdę realizacja filmów, jednak jestem świadomym filmowcem, który wie czego chce i przede wszystkim wie, jak to uzyskać. Mam nadzieję, że Wy – potencjalni klienci – będziecie świadomi wyborów, których dokonujecie. Wybór kamerzysty ma znaczenie, bo przecież ten film będziecie oglądać przez lata po Waszym ślubie. Warto, aby był ponadczasowy i nagrany w taki sposób, który nie znudzi się po 10 obejrzeniach, tylko będzie zachwycał przy każdym obejrzeniu.

Podsumowując jednym zdaniem – sprzęt ma znaczenie, jednak nie jest to kwestia wyłącznie tego, na jakiej kamerze pracuje filmowiec. Znaczenie ma to, jak wykorzystuje akcesoria filmowe oraz czy realizuje swoją pasję i chce robić to co robi. To tyle! 🙂

Może Ci się również spodoba